III Liceum im. gen. Józefa Sowińskiego

III Liceum im. gen. Józefa Sowińskiego
Rodzaj: liceum / Szkoła Publiczna
Strona: Przejdź na stronę placówki
e-mail: [email protected]
Tel.: (22) 632-07-53
Adres: ul. Rogalińska 2 , 01-206 Warszawa

Opis:

III Liceum Ogólnokształcące im. generała Józefa Sowińskiego w Warszawie zostało założone w roku 1923 przez Mikołaja i Tadeusza Tołwińskich (ojciec i syn). Należy do grupy najstarszych liceów w stolicy. Siedziba szkoły aktualnie mieści się przy ulicy Rogalińskiej (wcześniej m.in. Chłodnej i Żelaznej). Budynek - ze względu na bogatą historię - jest wpisany na listę zabytków województwa mazowieckiego. Patron szkoły został wybrany 11 czerwca 1928 r. W czasach wojennych nazwa była wielokrotnie zmieniana: ze Szkoły Chemicznej na I Obowiązkową Szkołę Zawodową Doszkalającą, następnie na Państwową Koedukacyjną Szkołę Stopnia Licealnego, aby w 1965 roku ostatecznie ustalić nazwę na obowiązującą do dziś.

III Liceum Ogólnokształcące im. generała Józefa Sowińskiego w Warszawie ma bogatą historię i tradycję. W czasie II Wojny Światowej została zasiedlona przez około 600 uchodźców z Wielkopolski. Brali oni czynny udział w obronie stolicy oraz utworzyli Ochotniczy Hufiec Pracy. Do sierpnia 1944 r. prowadzone tu były również tajne komplety z różnych przedmiotów (w tym łaciny, historii oraz geografii Polski) przeznaczone dla uczniów klas I i II.Rok po rozpoczęciu II Wojny Światowej przeprowadzono pierwsze matury. W czasie wojny abiturientami szkoły zostało około 60 osób.

Przez mury II Liceum Ogólnokształcące im. generała Józefa Sowińskiego w Warszawie "przewinęło się" wiele znanych osób, m.in. ks. Jan Twardowski, który był nauczycielem w latach 1952?1955. Absolwentami tej szkoły są np. walczący o wolność ojczyzny w II Wojnie Światowej czy Powstaniach (Antoni Kocjan, Bronisław Pietraszewicz, Kazimierz Piechotka, Stefan Mikołaj Szpindler, Andrzej Polkowski, Roland Antoni Kalpas, Rajmund Kalpas), aktorzy (Sebastian Cybulski, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Ewa Gorzelak, Katarzyna Kwiatkowska), satyrycy (Jacek Fedorowicz, Wiesław Michnikowski), muzycy (Artur Kempa), pisarka Agata Tuszyńska czy lekarz chirurg Krzysztof Bielecki.

Hymn szkoły to "Hymn do miłości ojczyzny" (znany jako "Święta miłości kochanej ojczyzny") autorstwa Ignacego hrabiego Krasickiego, z muzyką Wojciecha (Alberta) Sowińskiego.

Jeżeli chodzi o Warszawskie licea to III LO jest w środku stawki w rankingach najlepszych placówek w stolicy.

Mapa:

Inne Placowki: