Technik żywienia i usług gastronomicznych

Technik żywienia i usług gastronomicznych jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków kształcenia. Stale zyskuje na popularności. W związku ze stałym rozwojem usług, z roku na rok pojawia się coraz więcej lokali gastronomicznych, a ludzie chętnie z nich korzystają, zarówno z rodziną i przyjaciółmi, jak i samemu podczas przerwy w pracy, czy szkole. Jest to równoznaczne z tym, że kolejne lata będą owocować powstawaniem nowych restauracji, kawiarni, barów, lokali typu fast food oraz pensjonatów i hoteli. Każda z tych lokalizacji jest odpowiednim miejscem pracy dla technika żywienia i usług gastronomicznych.

Czego uczą się uczniowie tego kierunku?

Uczniowie uczęszczający do klas o tym profilu uczą się przede wszystkim urządzania zakładów gastronomicznych, układania diet, umiejętnego sporządzania potrawy zgodnie z zasadami właściwego żywienia, podawania ich w estetyczny sposób i obsługi konsumenta na wysokim poziomie. Uczą się w jaki sposób aktywnie zachowywać się na rynku, prowadzić własną działalność gospodarczą, sporządzać biznesplany.

Możliwości po ukończeniu kształcenia na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych

Absolwent tego kierunku potrafi prawidłowo podać napoje oraz jedzenie. Dysponuje takimi samymi umiejętnościami, jakie wymagane są w pracy kucharza. Dodatkowo wykonuje zadania zawodowe polegające na planowaniu i ocenianiu żywienia, organizowaniu i wykonywaniu określonych usług.

Absolwent sprawnie posługuje się nowoczesnymi technologiami i urządzeniami, które przeznaczone są do realizacji zadań zawodowych. Planuje i dokonuje oceny jadłospisów. Zajmuje się obliczaniem wartości odżywczej i energetycznej posiłków. Potrafi sporządzić menu codzienne i okolicznościowe. Korzysta z programów komputerowych dotyczących planowania i rozliczania działalności zakładu. Przedstawia ofertę usług gastronomicznych. Swój zawód wykonuje w macierzystym zakładzie lub oferuje usługi cateringowe.

Wybierz ten kierunek, jeśli...

Technik żywienia i usług gastronomicznych to kierunek zawodowy stworzony dla osób, których pasją jest jedzenie. Uczeń takiego kierunku powinien być otwarty na nowości i wykazywać swoją kreatywność, poprzez nowoczesne dekoracje potraw oraz odpowiednią aranżację stołów. Powinien lubić kontakt z ludźmi, gdyż absolwenci tego kierunku pracują głównie z klientami. Jeżeli, więc uwielbiasz jedzenie, jesteś otwarty i przebojowy, masz głowę pełną świeżych i nietuzinkowych pomysłów, a do tego jesteś zaradny i interesuje Cię temat odpowiedniego odżywiania - to jest to idealny kierunek kształcenia dla Ciebie!