Przygotowanie do matury ustnej ?porady

Matura ustna może być szczególnie przygnębiająca, ponieważ wystawia Cię na dwa różne wyzwania: to związane z szybkim przywołaniem materiału oraz z obawą przed publicznymi wystąpieniami? nawet jeśli widownia składa się tylko z dwóch osób. Dobrą wiadomością jest to, że matura i egzaminy ustne są bardzo podobne do rozmów kwalifikacyjnych, więc możesz wykorzystać wszystkie tricki, jakie stosują kandydaci do nowej pracy. Dobrze zdana matura to przepustka na Twój wymarzony kierunek studiów.

Przewidywanie pytań

Możesz zacząć od zebrania wszystkich materiałów, aby rozpoznać motywy lub wzorce. Teraz spróbuj przewidzieć pytania do najważniejszych tematów. Pomyśl o tym w ten sposób ?o co bym zapytał, gdybym był nauczycielem? Nie zadasz sobie przecież zbyt banalnych, ale z drugiej strony również zbyt trudnych pytań. Chciałbyś się dowiedzieć o czymś kluczowym lub interesującym. Zapisz każde pytanie, jakie przyjdzie Ci do głowy, a następnie poproś rodziców i przyjaciół o rozbudowanie tej bazy. Umiejętność odpowiadania na pytania przyda Ci się też podczas rozmowy na studia, kiedy będziesz chciał dostać się oblegany kierunek na uczelni w Poznaniu lub uczelni w Warszawie.

Lustro

Chociaż patrzenie na swoje odbicie w lustrze wydaje się nam normalne i naturalne, to jednak odpowiadanie na głos i przyglądanie się sobie, to już zupełnie inny poziom dyskomfortu. Przygotowując się do matury ustnej musisz jednak przezwyciężyć lub chociaż utemperować lęk publicznych wystąpień, a w tym pomoże Ci sesja z lustrem. Odbicie pokaże Ci nerwowe nawyki, rozbiegany wzrok, czerwieniące się policzki. Chociaż prawdą jest, że ocena na maturze ustnej nie zależy od tego, jak wyglądasz w stresowych sytuacjach, to jednak Twoje zachowanie i roztrzęsiony głos mogą przeszkodzić w swobodnym konstruowaniu odpowiedzi.

Podbuduj swoje ego

Kiedy czujesz się dobrze z powodu swojego wyglądu, zachowujesz się pewnej i odważniej. Dobrym pomysłem jest znalezienie najlepszego stroju na dzień matur ustnych. Pamiętaj o tym, aby był on elegancki, jednak również musi być wygodny. Nic Ci po najdroższym żakiecie lub marynarce, jeśli nie będziesz w stanie wykonać w nich podstawowych ruchów. W wieczór poprzedzający egzamin weź długą kąpiel, użyj maseczek i balsamów, zadbaj o siebie. To pomoże Ci czuć się pewniej.

Co robić w dzień matury ustnej?

  • Zjedz śniadanie, nawet jeśli nie czujesz głodu.
  • Wejdź do sali z uśmiechem.
  • Daj sobie chwilę na zastanowienie się przed odpowiedzią.
  • Lepiej mówić krótko i z sensem, niż przeciągać niekonkretną odpowiedź.
  • Jeśli nie znasz odpowiedzi od razu, możesz poświęcić czas na jej przemyślenie ? możesz robić to na głos, dzięki czemu egzaminatorzy poznają Twój tok rozumowania i będą mogli Cię poprowadzić w odpowiednim kierunku.
  • Przedstawiliśmy Ci receptę na świetnie zdaną maturę! To będzie Twoja przepustka na wymarzone studia.