Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Przemawianie do licznego grona osób może być niezwykle stresującym zadaniem. Jednak umiejętność występowania przed publicznością jest niezwykle istotna i przyda się nie tylko w szkole lub na studiach, ale również w pracy zawodowej. Na szczęście zdolność tę można opanować, a nawet osiągnąć w niej perfekcje. Do każdego wystąpienia należy się tylko odpowiednio przygotować.

1. Zawsze mów na temat, który Cię interesuje

Nawet jeśli temat Twojego wystąpienia został Ci narzucony przez nauczyciela lub profesora, to postaraj się znaleźć w nim jakiekolwiek ciekawe aspekty, które mogą zainteresować zarówno Ciebie, jak i Twoich słuchaczy. Możesz opowiedzieć osobistą historię ze swojego życia, która odnosi się do tematu, jako sposób na wprowadzenie. Dzięki temu wszyscy na sali będą mieli wrażenie, że mówisz o niezwykle ciekawych rzeczach.

2. Rozpisz scenariusz

Do wystąpienia publicznego trzeba się przygotować merytorycznie. Wyszukaj informacje na dany temat, zgromadź najciekawsze fakty, a następnie połącz to w odpowiednio długą treść. Przeczytaj wszystko na głos i sprawdź, ile czasu Ci to zajęło. Następnie podziel tekst na kilka fragmentów, a pomiędzy nimi dodaj stosowne pauzy, przejścia, zapisanie czegoś na tablicy. Nie zapomnij również o przywitaniu się i pożegnaniu. Pozwoli Ci to na pewną swobodę, ponieważ kiedy staniesz już przed publicznością, to będziesz wiedzieć, co masz po kolei robić.

3. Nie czytaj i nie ucz się na pamięć

Kiedy już opracujesz swój scenariusz, może przyjść Ci na myśl to, żeby ?wykuć? go na pamięć. Nie ma to niestety większego sensu, ponieważ przez to będziesz się dodatkowo stresować tym, że w połowie wystąpienia zapomnisz jednego słowa. Zamiast tego streść sobie przygotowany tekst do kilku najważniejszych punktów. Kartkę z nimi możesz mieć cały czas ze sobą, nawet jeśli jest to bardzo oficjalne przemówienie. Ważne jest tylko to, aby podczas wystąpienia nie przerzucać kartek i nie patrzeć w nie cały czas.

4. Nie rób prezentacji multimedialnej, jeśli nie potrafisz

Prezentacje multimedialne niejednokrotnie są przyczyną porażki podczas wystąpienia publicznego. Już samo przemawianie do obcych ludzi jest niezwykle stresujące, a kiedy jeszcze trzeba przy tym panować nad sprzętem elektronicznym, to może zmienić się to w wielkie fiasko. Przygotowując prezentację musisz kierować się licznymi zasadami ? np. nie może być ona przeładowana tekstem, ale także nie powinna świecić pustkami, nie może być zbyt kolorowa, jak również i mroczna. Wielu prowadzących zdaje się w całości na multimedia i czyta każdy slajd lub też w ogóle nie zwraca uwagi na to, co jest wyświetlane. Dlatego zanim zdecydujesz się na prezentacje, bądź pewny, że perfekcyjnie opanowałeś swój scenariusz i dokładnie wiesz, co chcesz powiedzieć swoim słuchaczom.

5. Poznaj miejsce

Najlepiej byłoby, gdybyś spróbował odwiedzić salę konferencyjną, klasę, audytorium, w którym będziesz przemawiać. Jeśli to możliwe, spróbuj przynajmniej raz przećwiczyć swoje wystąpienie w środowisku, w którym ostatecznie będziesz mówić przed publicznością. Sprawdź, jak włącza się mikrofon, gdzie można odłożyć notatki.

6. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Nawet ludzie, którzy czują się swobodnie podczas publicznych wystąpień, wielokrotnie próbują wygłaszać swoje przemówienia, aby je dobrze zrozumieć i wychwycić ewentualne błędy. Ćwiczenie mowy 10, 20, a nawet 30 razy da Ci pewność i zniweluje odczuwanie stresu. Jeśli wystąpienie ma limit czasowy, pamiętaj, aby dostosować treść tak, by idealnie zmieścić się w wyznaczonych ramach.