Czym kierować się wybierając szkołę średnią w 2019?

Po pierwsze należy zastanowić się, czym się interesujesz i czy lubisz się uczyć. Jeżeli jesteś uczniem, któremu nie przeszkadza nauka i już wie, że na pewno chce się wybrać na studia, to dobrym pomysłem będzie liceum. Jeżeli jednak chciałbyś mieć już jakieś kwalifikacje do wykonywania zawodu, ale chciałbyś też mieć możliwość pójścia na studia, to idealnie pasuje do Ciebie technikum. Jeżeli nie lubisz się uczyć teoretycznie i wolisz więcej praktyki oraz przyuczenia do przyszłej pracy to szkoła zawodowa będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

Jeżeli już wybrałeś typ szkoły, do której chciałbyś uczęszczać to powinieneś wybrać teraz profil/kierunek. Bardzo ważne jest aby wybrać kierunek bądź profil zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Nie powinien to być kierunek wybrany przez rodziców bądź opiekunów, "bo to da ci dobrą pracę w przyszłości". Jeśli masz pasję, chęć i zaangażowanie to pracę znajdziesz praktycznie zawsze. Trzeba tylko chcieć. A wybór między profilami czy zawodami jest ogromny. Wybierając szkołę pod presją rodziców możesz narazić się na przyszłe frustracje, pogorszenie ocen czy nawet chęć zmiany szkoły, co wiąże się z narastającymi zaległościami i problemami. Jednak warto wysłuchać co mają do powiedzenia rodzice, ponieważ chcą oni dla Ciebie jak najlepiej, a może dadzą Ci jakąś inspirację?

Kolejnym aspektem jest lokalizacja. Czy wymarzony kierunek znajduje się w Twoim mieście? Czy będziesz musiał dojeżdżać? A może dobrym wyborem będzie szkoła z internatem? Jeżeli szkoła znajduje się w mieście obok to powinieneś przeliczyć ile czasu dziennie będzie Ci zajmował dojazd do szkoły i czy będziesz wytrwały w swoim postanowieniu systematycznego dojeżdżania przez cały rok. Jeżeli szkoła znajduje się daleko od miejsca zamieszkania, to może warto zastanowić się nad szkołą z internatem. Szkoły z internatem mają swoje wady i zalety i nie każdy odnajdzie się w tym typie szkoły. Jedną z głównych zalet jest możliwość częściowego usamodzielnienia się, uczenia się w wymarzonej szkole i poznania innego miasta. Z wad można wymienić, że nie zawsze masz pewność czy dogadasz się innymi osobami mieszkającymi np. z Tobą w pokoju oraz, że wyprowadzka łączy się z kosztami.

Po wyborze typu szkoły i jej lokalizacji nadszedł czas na wyselekcjonowanie szkoły pod względem odpowiadającego Tobie poziomu nauczania. Jeżeli Twój wymarzony profil ma kilka placówek, warto zasięgnąć opinii na temat danej szkoły, zapytać o poziom nauczania, atmosferę, ilość uczniów w klasie. Możesz zasugerować się rankingami liceów, techników w internecie, jednak należy mieć na uwadze, że są one sporządzane na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Często dobre wyniki są uwarunkowane przeładowaniem w planie zajęć i zupełnym brakiem wolnego czasu uczniów, na rzecz dobrych ocen. Poziom nauczania powinien być dostosowany do Twoich potrzeb. Jeżeli na wcześniejszym etapie edukacji potrzebowałeś więcej czasu na nauczenie się pewnych partii materiału, może lepiej będzie wybrać szkołę na średnim poziomie, a nie od razu na tym najwyższym? Mierz siły na zamiary, abyś nie rozczarował się po pierwszym semestrze. Zwróć również uwagę na to, jakie wyniki uzyskałeś po ostatnim egzaminie końcowym, gdyż ich wysokość ma duży wpływ na to, czy zostaniesz przyjęty na wymarzone studia.

Warto również zwrócić uwagę na ofertę zajęć pozalekcyjnych oraz spojrzeć na plany zajęć z poprzednich roczników. Ilość zajęć i ich rozłożenie w czasie ma znaczenie, jeśli po szkole chcemy zajmować się naszym hobby. Jeżeli lubisz uczęszczać na zajęcia dodatkowe, to ich bogata oferta może oszczędzić Ci czasu na dojazdy i wspomagać rozwój Twoich pasji. Dodatkowe zajęcia z przedmiotów, służące nadrabianiu zaległości mogą być dobrą alternatywą płatnych korepetycji.

Po szczegółowym przeanalizowaniu powyższych aspektów nadszedł czas na składanie wniosków. Jako "pierwszy wybór" wybierz oczywiście tę wymarzoną szkołę, jednak zawsze warto mieć plan "B". W swoich wyborach powinieneś mieć jedną szkołę, do której wiesz, że na pewno się dostaniesz.