Czego nie robić przed ważnym egzaminem?

Przygotowanie się do egzaminu na studiach nie należy do najłatwiejszych czynności na świecie. Niezależnie od tego, czy zaliczasz się do grupy studentów, którzy uczyli się już od kilku tygodni, czy też wolisz zostawić wszystko na ostatnią chwilę i tak musisz sprawdzić, czego nie warto robić w noc przed egzaminem. Oto siedem błędów, które mogą wpłynąć na Twoje oceny bardziej niż myślisz.

1. Wkuwanie

Wkuwanie jest stresującą i (dla wielu osób) po prostu nieskuteczną metodą uczenia się. W rzeczywistości większość uczniów nie zapamiętuje nic, gdy w ostatniej chwili sięgają po nowy materiał. Te krótkie, gorączkowe sesje nie dająTwojemu mózgowi wystarczająco dużo czasu na przeniesienie informacji z banku pamięci krótkoterminowej do długotrwałej, która jest odpowiedzialna za dostęp i pobieranie informacji do późniejszego wykorzystania. Więc jeśli jest noc przed egzaminem, a Ty nadal nic nie umiesz, to odpuść sobie lub wybierz tylko jeden dział, który może pojawić się na teście.

2. Zmiana diety

Jeśli drastycznie zmienisz to, co jesz normalnie w dniach lub w nocy przed egzaminem, możesz negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność koncentracji. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś nadal jeść codzienne pączki i zapijać je colą ? jedz zdrowo, ale w granicach swojej zwykłej diety. Wypróbuj przekąski, które promują funkcjonowanie mózgu, takie jak gorzka czekolada czy orzechy.

3. Zmiana rytmu dobowego

Dobry sen przed egzaminem jest bardzo ważny, jednak jeśli prześpisz jedną czy dwie godziny mniej niż w zwykle, to nic złego się nie stanie. Gorzej, jeśli dla nauki zmieniłeś cały rytm dobowy ? trwałe zaburzenia snu pogarszają pamięć krótkotrwałą i uniemożliwiają skupienie. Dlatego jeśli w nocy zamiast spać, wolisz spędzać czas przed komputerem, to lepiej zmień to czym prędzej. Tym bardziej przed egzaminem.

4. Panika

Stres jest naturalnym stanem, którego nie należy się obawiać. Jednak pozwolenie, aby wziął nad Tobą górę, na pewno nie przyniesie nic dobrego. Zastanów się nad tym, ile razy udało Ci się podjąć właściwą decyzję w momencie paniki? Niepokój może powodować niespokojny sen, co jest absorbującena tyle wystarczająco, by w trakcie egzaminu pomylić pytania i dokonać złych wyborów. Przeważnie to ci najbardziej ambitni i dokładni studenci odczuwają ataków paniki, ponieważ włożyli w przygotowanie do egzaminu tak dużo i boją się, że nie wypadną perfekcyjnie. Niestety stres na pewno w tym nie pomoże, więc zamiast niepotrzebnie się dołować, spróbuj poświęcić więcej czasu na relaks ? pograj, posłuchaj muzyki, wyjdź na spacer.

5. Imprezowanie

Niektórzy studenci biorą radę o relaksie zbyt do serca i noc przed egzaminem spędzają na zakrapianych imprezach. Pamiętaj jednak o tym, że nawet jeśli nie wypijesz zbyt dużo alkoholu i położysz się wcześnie spać, to wieczorny wysiłek fizyczny również nie sprzyja przyswajaniu wiedzy. Tak, ćwiczenia są świetne dla poprawy pamięci, ale forsowna aktywność, taka jak taniec, może spowodować więcej szkód niż pożytku.

6. Kawa

Kawa niesie ze sobą wiele pozytywnych właściwości ? poprawia krążenie, pobudza, ułatwia zapamiętywanie, podnosi samopoczucie. Istnieje jednak duża różnica między filiżanką a pięcioma kubkami kawy. Zbyt duża ilość kofeiny zwiększa poziom adrenaliny, co przyczynia się tylko do dodatkowego stresu i zakłóca koncentrację. Tak więc, aby utrzymać wysoką produktywność i nie rozpraszać swojej uwagi, postaraj się nie pić kawy w noc przed egzaminem. Przed samym wejściem na salę też lepiej z niej zrezygnować, gdyż jeśli pytania na teście nie będą należały do najłatwiejszych, to zapewne po kawie szybciej zaczniesz odczuwać panikę.